Apel Biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w związku z epidemią koronawirusa

Drodzy Domownicy Wiary, 
Członkowie i Sympatycy Parafii Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, 
Siostry i Bracia w Chrystusie, 

czas pasyjny to szczególny okres w życiu Kościoła Ewangelickiego. Tegoroczny czas pasyjny naznaczony jest szczególnym doświadczeniem – cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Ta sytuacja dotyka nas wszystkich, w sposób szczególny jest zagrożeniem dla osób starszych, osłabionych, chorych, przeziębionych, które podróżowały, jak też dla naszych najmłodszych sióstr i braci w wierze, czyli dzieci. Nie wiemy, kto jest zarażony, ani kto jest nosicielem wirusa, możemy jednak przyczynić się do ograniczenia zagrożenia. Potencjalnym ryzykiem jest kontakt z osobami, które ostatnio podróżowały lub miały styczność z osobami z zagranicy, a także z osobami pełniącymi funkcje publiczne. 

W trosce o zdrowie nas wszystkich apeluję o pozostanie w najbliższą niedzielę w domach, o lekturę Biblii i modlitwę. W luterańskiej tradycji od wieków funkcjonowały nabożeństwa domowe – w szczególności w czasach kryzysu. Proszę Was, byście minimalizowali wszelkie bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Nie bądźmy jednak w tych dniach sami – skorzystajmy z osiągnięć techniki: bądźmy z naszymi rodzinami i przyjaciółmi w kontakcie telefonicznym, mailowym lub poprzez inne platformy komunikacji audiowizualnej. Zachęcam również do słuchania i oglądania nabożeństw za pośrednictwem Internetu – na naszej stronie internetowej Diecezji: www.diec.pomorsko-wlkp.luteranie.pl umieściliśmy wykaz transmisji. 

Zwracam się do Was, byśmy w ten weekend pozostali w naszych domach – to nie czas na odwiedziny czy spotkania, unikajmy skupisk ludzkich, minimalizujmy potencjalne zagrożenia. Pokażmy, jako Ewangelicy Pomorza, Wielkopolski, Kujaw i Ziemi Elbląskiej, że wspieramy wszelkie działania władz krajowych i samorządowych mające na celu ograniczenie zagrożenia epidemiologicznego. 

Drodzy, proszę Was o przemyślenie i nieprzychodzenie w niedzielę do kościoła – pomódlcie się w tym czasie w domu i przeczytajcie przygotowane na Niedzielę Oculi kazanie. Na stronie internetowej umieszczona zostanie także cała liturgia niedzielnego nabożeństwa. 

Zapewniam Was o modlitwie i proszę Boga o Jego Miłosierdzie. 

Ks. bp prof. ChAT dr hab. Marcin Hintz 
Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej 
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP