Koncert podczas I Ostródzkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego
fot. Sławomir Kołtuński

Więcej zdjęć: tutaj.
W sobotę 3 grudnia nasz chór miał zaszczyt uświetnić śpiewem I Ostródzki Jarmark Bożonarodzeniowy. Zaproszenie otrzymaliśmy od księdza Wojciecha Płoszka (naszego byłego parafianina i chórzysty), a będąc w Ostródzie mieliśmy również okazję zobaczyć budynek przekazany tamtejszej wspólnocie, który ma być zaadaptowany na dom parafialny. Obecnie znajduje się tam kaplica, biuro (odbywają się tam również lekcje religii) oraz Stacja Diakonijna (więcej o działalości parafii na stronie ostroda.luteranie.pl). Budynek ten jest dawną siedzibą sądu, a jego renowacja wymaga wielkiego nakładu pracy i środków finansowych. Wierzymy, że w przyszłości będzie on służył zarówno parafii, jak i mieszkańcom Ostródy.

Podczas Jarmarku podziwialiśmy występ lokalnego zespołu ludowego i zwiedzaliśmy stoiska z wyrobami rękodzieła pod różną postacią, w tym m.in. biżuterii, figurek i ozdób świątecznych (niektóre z naszych Pań nie odmówiły sobie małych zakupów). Mogliśmy również skosztować lokalnych przysmaków, np. placka ziemniaczanego. Tuż przed występem część z nas zwiedziła jeszcze miejscowe muzeum.

Nasz chór miał zaszczyt zamknąć Jarmark oficjalnym koncertem. Pomimo mroźnej pogody, zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie przywitani, a sam śpiew rozgrzał serca słuchaczy do tego stopnia, że kilkukrotnie bisowaliśmy. Chór wykonał 9 utworów o tematyce pochwalnej, np. „Córko syjońska”, adwentowej np. „Adwentu idzie nowy czas”, jak również i kolęd np. „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Gałązka wątła”, czy „Dzisiaj w Betlejem”.

Między poszczególnymi wejściami mieliśmy okazję posłuchać opowieści dotyczących lokalnych zwyczajów świątecznych w ewangelickich i katolickich rodzinach ostródzkich.

O fotorelację z wyjazdu zadbał nasz parafialny fotograf Pan Sławomir Kołtuński, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy parafii w Ostródzie i księdzu proboszczowi za zaproszenie i bardzo serdeczne przyjęcie.

Zarówno organizatorzy, jak i my,  żywimy nadzieję, że jeszcze w przyszłości wystąpimy podczas Ostródzkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. 


Janina Brudny