Bydgoska „Noc Muzeów 2012”


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy włączyła się do „Nocy Muzeów” otwierając dla zwiedzających kościół Zbawiciela . 

Świątynia została zbudowana w 1897r, według projektu berlińskiego architekta Heinricha Seelinga. W neogotyckim wnętrzu, zaprezentowano prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, fotografie Sławomira Kołtuńskiego „Stare cmentarze ewangelickie” i „Kościoły leśne” – wystawę przedstawiającą miejsca położone w beskidzkich lasach, zwłaszcza w Beskidzie Śląskim, gdzie w okresie kontrreformacji w latach ok. 1654- 1709 ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego potajemnie odprawiali nabożeństwa. 

Wieczór rozpoczął się o godzinie 17.00 koncertem studentów Koła Artystyczno - Naukowego Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którym towarzyszyła muzyka na zabytkowych organach Wilhelma Sauera. Wykonane zostały między innymi utwory Bacha i Haendla. Kolejne koncerty odbyły się o godzinie 18.30, 19.30 i 20.30 również w wykonaniu studentów Akademii.